Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja konserwatora. Dom Chemika nie zostanie zabytkiem

Dom Chemika nie zostanie wpisany na listę zabytków. Chciało tego Stowarzyszenie „Puławianie”, by nie dopuścić do rozpoczynającego się już remontu budynku na placu Chopina.

Negatywną decyzję w sprawie wpisania „Chemika” na listę wydał wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski. Podstawą do tego, by budynek POK uznać za zabytkowy, była opinia wydana przez warszawski i lubelski oddział Narodowego Instytutu Historii. Ta jednak, według konserwatora, była źle skonstruowana.

– Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków po zapoznaniu się z opinią dostrzegł niespójności i błędy, które w jego ocenie w istotny sposób wpływają na możliwość i zasadność posiłkowania się ww. opinią jako rzetelny dowodem w sprawie i wykorzystywania zawartych w niej argumentów za wpisem do rejestru zabytków zespołu budynków Domu Chemika w Puławach – tłumaczy Dariusz Kopciowski.

Mowa tu m.in. o opinii ekspertów NID, która dotyczyła czasu budowy Domu Chemika, co miało być jednym z argumentów za wpisaniem budynku na listę zabytków. – Autorzy uznali, że data rozpoczęcia budowy w 1964 jest istotna przy ocenie jego wartości historycznych, pomimo dwudziestoletniej historii budowy obiektu – tłumaczył Kopciowski. Dom Chemika bowiem, choć zaprojektowany w 1964 roku, został ukończony dopiero w latach 80. W listopadzie 1984 roku Zakłady Azotowe Puławy przekazały nieruchomość na rzecz miasta.

Według naukowców z Instytutu Dziedzictwa, walory architektonicznego Dom Chemika są porównywalne z podobnymi budynkami powstałymi w tym samym czasie – jak np. Dom Technika w Poznaniu ( data powstania 1960 – 1963), czy Domu Kultury w Kutnie (1969-1972). Konserwator podkreślał też, że puławski ośrodek kultury nie wyróżniał się na tle swoich „rówieśników”.

– Opinia NID wskazuje na brak innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych przy budowie obiektu, tymczasem postęp w inżynierii i przemyśle należały do czynników konstytuujących nurt modernizmu – podkreślał w swojej decyzji Kopciowski.

Konserwator podkreśla także, że Domu Chemika nie można nazwać zabytkiem, w takim sensie jak to pojęcie definiuje ustawa. Czytamy w niej, że „zabytek to nieruchomość stanowiąca świadectwo minionej epoki, której zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na wartość historyczną, artystyczną lub naukową”.

– W kontekście rozwiązań architektonicznych i technicznych obiekt nie jest nowatorski. Jego architektura jest przykładem powtarzalności rozwiązań i nie posiada indywidualnego, artystycznego wyrazu. Domu Chemika nie można też ocenić jako obiektu referencyjnego dla jakichkolwiek zjawisk epoki, w której powstał – tłumaczy Dariusz Kopciowski.

Choć Stowarzyszenie Puławianie, wnioskujące o wpisanie Domu Chemika na listę zabytków chce się jeszcze odwołać od decyzji konserwatora, trudno się spodziewać, aby obrońcom modernizmu udało się powstrzymać remont. Pracownicy POK opuścili już budynek, a plac budowy przejęli wykonawcy remontu – konsorcjum firm Termochem i Dajk. Prace mają zakończyć się pod koniec 2019, lub na początku 2020 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest decyzja konserwatora. Dom Chemika nie zostanie zabytkiem - Poniatowa Nasze Miasto

Wróć na poniatowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto